#1 2009-07-15 16:40:30

TTena

Administrator

189688
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2009-07-15
Posty: 55
Punktów :   
WWW

Przybliżenie dyscypliny

http://www.pzj.pl/upload/rte/romel/romel_a.jpgWdzięk, szyk, elegancja - tak można krótko scharakteryzować tę dyscyplinę. Celem klasycznego ujeżdżenia jest harmonijny rozwój naturalnych możliwości i zdolności konia. Szkolenie konia powinno prowadzić do doskonalenia jego naturalnej równowagi, zachowania elastyczności ruchów oraz wyrobienia posłuszeństwa i chęci współpracy z jeźdźcem.

Dobrze ujeżdżony koń chętnie idzie do przodu, jego ruchy są energiczne i elastyczne, posłusznie wykonuje wszystkie polecenia jeźdźca i sprawia wrażenie, że wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych ćwiczeń przychodzi mu z łatwością. Koń i jeździec powinni stanowić harmonijną, rozumnie współdziałającą całość. Ma to być obraz elegancji i zwinności, płynności ruchów i energii, równowagi i spokoju oraz wzajemnego zrozumienia. Ma to być monolit.

Znajomość podstaw ujeżdżenia u jeźdźców jest jednocześnie niezbędnym warunkiem osiągania dobrych wyników w dyscyplinie skoków, czy WKKW.Ta konkurencja wymaga od konia dobrego ruchu i charakteru, a od zawodnika oprócz umiejętności jeździeckich - wiele cierpliwości, wytrwałości i ogromnego wyczucia psychiki konia.

Według statystyk Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej ujeżdżenie jest drugą po skokach dyscypliną jeździecką pod względem popularności i liczby uprawiających ją zawodników. Najlepsi polscy zawodnicy również zaczynają liczyć się na światowych arenach. 23 miejsce Anny Bieniasna Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Rzymie oraz 11 miejsce Małgorzaty Morsztyn w Finale Pucharu Świata w 2001 r., to do niedawna najlepsze nasze wyniki w tej dyscyplinie. Igrzyska Olimpijskie 2008 r. w Hong Kongu były miejscem bardzo dobrego występu Michała Rapcewicza na Randonie. Para ta została sklasyfikowana na 23 pozycji.     

ZAWODY

Konkursy w ujeżdżeniu rozgrywane są na piaszczystym czworoboku o wymiarach 20 m. na 60 m. Czworobok jest ogrodzony płotkami, a wybrane punkty są oznaczone literami. Jeździec wykonuje określony program, którego jakość wykonania jest oceniana zwykle przez trzech (maksymalnie pięciu) sędziów w 10-cio punktowej skali ocen. Oceny i uwagi sędziów odnotowywane są na specjalnych arkuszach. Wynik zawodnika podaje się w procentach. W zależności od stopnia trudności wyróżniane są klasy konkursów: L (najłatwiejsza), P, N, C, CC, CS, a w każdej z tych klas istnieje kilkanaście programów, opisujących obowiązkowe ruchy, jakie zawodnik i koń powinni wykonać na czworoboku.

Strój zawodnika i rząd konia są ściśle określone w przepisach jeździeckich. Ważnym wydarzeniem dla ujeżdżenia stało się wprowadzenie programów dowolnych z podkładem muzycznym, tzw. KÜR, co uczyniło tą konkurencję znacznie ciekawszą i przysporzyło jej nowych miłośników na całym świecie.

TEKST ŹRÓDŁOWY: www.pzj.pl


"Czy to koń rekreacyjny, czy to koń do polowań, czy do szarży, celem naszego szkolenia powinno być uspokojenie go, sprawienie, by był sprawny i posłuszny, zgodny w swoich ruchach i wygodny dla jeźdźca, który powinien być w stanie doświadczyć na jego grzbiecie największej przyjemności"       de la Gueriniere

Offline

 

#2 2013-06-12 10:33:23

Dindolion

Nowy

Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2013-06-12
Posty: 4
Punktów :   
WWW

Re: Przybliżenie dyscypliny

konkretne info - dzieki!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
kliknij to amateur porn https://upcafe.pl http://personaltutor.edu.pl https://bisspackaging.co.uk