Forum Jeździeckie TARANT

**Forum Jeździeckie**

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2009-07-15 23:05:25

TTena

Administrator

189688
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2009-07-15
Posty: 55
Punktów :   
WWW

Druga Gra

http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/jez01.jpgCzy widziałeś kiedyś, jak ktoś próbuje zepchnąć siłą konia, który stanął mu na stopie… …a koń opierał się coraz mocniej?

A co z końmi które przeciągają ludzi po piachu, kiedy coś je wystraszy, albo nieustannie napierają na wędzidło? Jedno co te konie mają ze sobą wspólnego, to kiepsko działająca Gra w Jeża.

Konie z natury napierają na stały nacisk. Przeciskanie się i napieranie na stały nacisk, to sposób w jaki uciekają drapieżnikom w naturze. Matka Natura mówi im żeby się wyrwać z ucisku, albo taranować przeszkody, które są na drodze ucieczki. Dlatego napieranie na stały nacisk stało się ich sposobem na przetrwanie. Podczas procesu budowania porozumienia z koniem, nauka ustępowania od nacisku jest podstawowym czynnikiem. Pomyśl o tym, że halterek, wędzidło, wodze, twoja noga, dosiad, wszystko to powoduje stały fizyczny nacisk. Jeśli koń nie potrafi ustępować od niego, najprawdopodobniej będzie napierał na wędzidło, ciągnął za wodze, a także będzie nieczuły na łydkę i dosiad. Wystarczy jeśli spróbujesz poprzesuwać konia w różne strony palcami, żeby przekonać się jak będzie reagował podczas jazdy. Im lepiej twój koń ustępuje od delikatnego stałego ucisku palcami, tym łatwiejszy będzie do opanowania z ziemi i podczas jazdy. Za każdym razem kiedy masz lekki kontakt halterkiem, liną, wędzidłem, dosiadem, łydką lub dłonią, koń powinien reagować z szacunkiem i chętnie. Przesuwanie konia powinno być takie jak przesuwanie zabawkowej łódeczki po tafli wody w wannie – bez żadnego oporu.

Rodzaje nacisku
http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/jez02.jpg

Są dwa podstawowe sposoby, aby konia o coś poprosić:

* Stały, fizyczny nacisk
* Rytmiczny, nie fizyczny nacisk (sugestia)

Koń o wiele łatwiej ustąpi od rytmicznego niż od stałego nacisku. Jego natura uciekiniera sprawia, że jest bardziej podatny na śmigającą linę i machanie rękami, niż dotyk. Dlatego łatwiej mu będzie napierać na twoją nogę, twoje ręce lub halter. Przez to Gra w Jeża może być nie lada wyzwaniem. W rzeczywistości uczniowie często unikają tej Gry lub grają w nią bardzo niewiele podczas nauki Siedmiu Gier, a w zastępstwie do przesuwania konia używają rytmicznego ucisku (Gra w Prowadzenie). Mogą myśleć, że ich konie ustępują naprawdę nieźle, ale przecież oni w ogóle ich nie dotykają. Dlatego, kiedy rzeczywiście poproszą konia o ustępowanie przy użyciu delikatnego , stałego ucisku, konie będę napierały, albo ociągały się.

Bądź Jeżem

Prawdziwe jeże są bardzo skuteczne. Uczą inne zwierzęta ustępowania i to dość szybko! Dają wcześniej subtelne ostrzeżenie i jeśli zostało ono zignorowane, jeż stopniowo i skutecznie zwiększa nacisk, aż w końcu wystrzeliwuje kolce*. Musisz nauczyć się być tak skuteczny, jak prawdziwy jeż, dając wyraźne ostrzeżenia i potrafić przejść do kolejnych faz. Istnieją odrębne poziomy, które musisz przyswoić, aby stać się asertywny i wyzbyć się agresji.

http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/jez03.jpgIntencje

Twoje intencje zawierają się w twoim spojrzeniu. Wiele osób ma z tym kłopot. Twoje spojrzenie pokazuje twoje zamiary. Niejako pobudza odpowiedni język ciała i poziom energii potrzebny w twoim ciele. Na przykład, jeśli chcesz przestawić sofę, masz zdeterminowane spojrzenie i zbierasz w sobie odpowiednią energię, żeby ją przepchnąć albo podnieść. Nie masz wtedy obojętnego wyrazu twarzy jak przy oglądaniu telewizji i nie jesteś rozluźniony. Nie chodzi o to żebyś przesuwał swojego konia siłą woli, tylko chcę żebyś zrozumiał ważne pojęcie. Twoje spojrzenie, twoja energia i język ciała pomagają przekazać intencje „Odsuń się od nadchodzącego nacisku”. W Grze w Zaprzyjaźnianie twój wzrok był łagodny, byłeś zrelaksowany, uśmiechałeś się i niczego nie wymagałeś. Jeśli nie zmienisz swojego spojrzenia z „Przyjaznego” na spojrzenie „Jeża”, wprawisz konia w zakłopotanie dając mu sprzeczne sygnały. Wiele osób nie zmienia swojego języka ciała i zastanawia się dlaczego konie ich nie rozumieją. Musisz być dokładny.

Stały nacisk

Oznacza, że delikatny nacisk jest przykładany łagodnie i stale, a nie nieregularnie. Kiedy prosisz przy użyciu rąk, żyjącą, myślącą i czującą istotę, aby się odsunęła, nie popchniesz jej jak sofę! Zacznij od delikatnego, sugerującego nacisku, a potem stopniowo wzmacniaj go, aż uzyskasz odpowiedź. Pozostaje pytanie: jak delikatnie jest delikatnie?... …i jak mocno jest mocno? Delikatny nacisk oznacza rozpoczęcie z możliwie najlżejszym dotykiem. Mocny nacisk zależy od konia i powinien być na tyle skuteczny, by go przesunąć. To może być 100 gramów lub 4 kilogramy stałego nacisku.

Zbliżanie i oddalaniehttp://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/jez04.jpg

Kiedy prosisz konia o ustąpienie, zaczynasz od zdeterminowanego spojrzenia i delikatnego dotyku, który stopniowo wzmacniasz tak aby stawał się coraz bardziej niewygodny dla konia, jeśli ten nie chce się ruszyć. W momencie kiedy koń odpowie ustąpieniem, lub chociażby przeniesieniem ciężaru ciała, natychmiast zupełnie odpuść nacisk! To nie nacisk uczy. To moment odpuszczenia nacisku mówi koniowi, że zrobił prawidłową rzecz. Aby wyczulić konia, musisz być gotowy na odpuszczenie nacisku natychmiast, kiedy on stara się zrobić coś o co go poprosiłeś. Jeśli nadal naciskasz, nawet kiedy koń już odpowiedział, odczulisz go i stanie się nieczuły i nieposłuszny. Zaobserwuj konie zganiające muchy ze skóry, żeby zobaczyć jak są wrażliwe. Kiedy koń już zrozumie o co go prosisz, będzie zadowolony, że może zareagować na najdelikatniejszy nacisk za każdym razem kiedy go dotkniesz. Z drugiej strony, jeśli zachodzi konieczność, musisz być skuteczny. Kiedy twój koń stoi a ty pchasz go z całej siły to nie jesteś skuteczny!

Parę lat temu w Europie była młoda dziewczyna która miała Szwajcarskiego konia górskiego. Tych koni używa się do zaprzęgów i nie należą one do najczulszych zwierząt na ziemi. Są dość gruboskórne, ponieważ nauczyły się radzić sobie przez napieranie siłą na wędzidło i napierśnik uprzęży, wchodząc wysoko pod górę. Ten konkretny koń często przeciągał dziewczynę po piachu, ot tak po prostu. Używał również sztuczki z szarpaniem głową i dosłownie ciskał ta dziewczyną z boku na bok. Łatwo można było zauważyć, że zrobił z tego grę. Nie był złośliwy, ale chciał grać po swojemu. Kiedy zaczęli bawić się w Jeża, ten koń po prostu się nie ruszał. Dziewczyna była oparta o jego bok , wbijając palce w skórę z całej siły, a on stał tylko i ziewał. Podszedłem żeby jej pomóc i wyciągnąłem mój scyzoryk, ale zbliżając się ukryłem go w dłoni. Pogłaskałem jego bok, przycisnąłem bardzo delikatnie palcami, potem troszkę mocniej i znowu odrobinę mocniej, aż w końcu wyciągnąłem ze scyzoryka płaski śrubokręt i powoli zacząłem zwiększać nim nacisk. Koń uniósł głowę, rozszerzył oczy, burknął i zrobił krok w bok. Nie mógł w to uwierzyć! Odpuściłem nacisk i pogłaskałem go, a następnie rozpocząłem od nowa używając delikatnego nacisku palcami. Znowu musiałem użyć śrubokręta, żeby być skutecznym, ale za trzecim razem kiedy poprosiłem, koń ruszył od delikatnego ucisku samymi palcami. Już nie musiałem więcej używać śrubokręta. Ten koń potrzebował przekonać się, że będę skuteczny. Jego zadaniem było zwrócić uwagę na delikatniejszą prośbę. Jeśli nie jesteś skuteczny, po prostu dręczysz swojego konia. Jeśli nie znajdziesz sposobu na bycie skutecznym, będziesz nieustannie musiał używać dużej siły aby coś uzyskać, a koń będzie się pogarszał i stawał coraz bardziej nieczuły.

Konie są zawsze skuteczne wobec siebie nawzajem. Zaczynają powoli, ale są gotowe pójść dalej. Nie wprawione oko często nie zauważa ostrzeżenia, dlatego ludzie są gryzieni, kopani i atakowani. Kiedy jeden koń naruszy prywatną strefę innego konia, ten drugi najpierw skuli uszy (ostrzeżenie nr.1), rzuci głową (ostrzeżenie nr.2), wygnie szyję (ostrzeżenie nr.3) i ugryzie w szyję intruza, jeśli jeszcze tam jest. Koń który naruszył prywatną strefę drugiego konia, albo nie zauważył ostrzeżeń, albo nie uwierzył, że sygnał ostrzegawcze rzeczywiście zakończą się ugryzieniem. Następnym razem na pewno będzie ostrożniejszy i zauważy te skulone uszy!
Uczenie koni lekkości i szybkich reakcji

http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/jez05.jpgUczenie koni lekkości i szybkich reakcji
Za każdym razem kiedy przygotowujesz się do Gry w Jeża musisz konia pogłaskać. Kiedy użyłeś nacisku, a koń odpowiedział, musisz go pogłaskać w tym miejscu ponownie. To jest szczególnie ważne kiedy uczysz go ustępowania od stałego nacisku. Jeśli będziesz go szturchać i uciskać i nie będziesz głaskać przed i po, koń zacznie się bronić. Kiedy podejdziesz do niego ponownie, albo wyciągniesz do niego rękę, zacznie się odsuwać starając się uniknąć niemiłych szturchnięć. Tak bywa szczególnie z wrażliwymi końmi.
Głaskanie to jedna z form Gry w Zaprzyjaźnianie i odgrywa zasadniczą rolę w końsko-ludzkich relacjach. Jeśli najpierw pogłaszczesz, a następnie zastosujesz stały wzrastający nacisk, odpuścisz i znowu pogłaszczesz, będziesz na dobrej drodze do uzyskania świetnej fizycznej komunikacji ze swoim koniem.

Pozwól niech wyliczę sposoby


Jest wiele kierunków w które możesz przesuwać konia podczas Gry w Jeża:

* do tyłu
* do przodu
* w lewo (zad i przód)
* w prawo (zad i przód)
* w górę
* w dół
Możesz prosić aby ustępował w różnych kierunkach, dotykając różnych części jego ciała. Możesz również ustawić różne przeszkody jako wyzwanie dla ciebie i dla konia. Popuść wodze wyobraźni!http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/jez06.jpg
Zamiast zaczynać od koniuszków palców, możesz przyspieszyć używając Carrot Sticka. Półtorametrowy, twardy i sztywny Carrot Stick umożliwia ci przyłożenie stałego nacisku do klatki piersiowej, szyi lub biodra pozostając poza zasięgiem kłopotów. Ponieważ jest stabilny i silny, jest o wiele skuteczniejszy niż koniuszki palców. Od kiedy uczę Gry w Jeża z Carrot Stickiem, rezultaty są o wiele szybsze. Użyj Carrot Sticka aby nauczyć ogólnych zasad, potem użyj palców aby udoskonalić wyczucie.

http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/jez07.jpgOdruch przeciwstawiania
Wielu z was z pewnością dobrze zna to zachowanie, ale nie pod tą nazwą. Odruch przeciwstawiania, jest relacją obronną gdzie koń opiera się naciskowi i napiera zamiast od niego ustępować. Jak wtedy kiedy próbujesz zepchnąć konia ze stopy, a on napiera na ciebie łopatką i w rezultacie dociska stopę jeszcze mocniej. Ważne jest aby wiedzieć, że to nie jest nieposłuszeństwo. To jest instynkt i zupełnie naturalna reakcja konia. To nawet nie jest odpowiedź. To jest odruch, bo instynkt ofiary czasem siedzi tuż pod skórą.
Koń który gryzie albo kopie, kiedy pierwszy raz bawisz się z nim w Grę w Jeża, reaguje odruchem przeciwstawiania na nacisk. Najgorsza rzecz jaką możesz zrobić w takim momencie to ukarać go. Następną niepoprawną reakcją było by odpuszczenie nacisku. Jeśli nie jesteś zagrożony, utrzymuj stały nacisk, aż uzyskasz pożądaną odpowiedź. Inaczej nauczysz konia niebezpiecznych reakcji. Kluczem jest pozostać pozytywnie stanowczym w odpowiedniej pozycji.

Ręce które zamykają się powoli


http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/jez08.jpgBardzo ważnym elementem Savvy, aby rozwinąć wspaniałe wyczucie, jest posiadanie rąk, które powoli się zamykają i bardzo szybko otwierają. Nasza natura sprawia, że chcemy chwytać szybko, albo używamy nagłych ruchów, w wyniku czego szturchamy lub popychamy zamiast przyciskać delikatnie i równomiernie. Gwałtownie zamykające się dłonie tworzą konia, który się opiera, jest nieczuły, albo nadpobudliwy. Poobserwuj wielkich koniarzy, a zobaczysz pełen wdzięku sposób w jaki używają rąk. Ich palce zamykają się powoli, jeden za drugim i szybko się otwierają, kiedy koń robi prawidłową rzecz. Takie ręce potrafią dobrze się komunikować. Mają wyczucie i konie naprawdę je lubią. Z takimi rękoma (i nogami), porozumienie między koniem i tobą staje się prawie niezauważalne.

*prawdopodobnie chodziło o jeżozwierza


TEKST ŹRÓDŁOWY: parelli-info.waw.pl


"Czy to koń rekreacyjny, czy to koń do polowań, czy do szarży, celem naszego szkolenia powinno być uspokojenie go, sprawienie, by był sprawny i posłuszny, zgodny w swoich ruchach i wygodny dla jeźdźca, który powinien być w stanie doświadczyć na jego grzbiecie największej przyjemności"       de la Gueriniere

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://buffalodailynews.online Szamba betonowe Wałcz ciechocinek noclegi wodomierze wrocław cena