Forum Jeździeckie TARANT

**Forum Jeździeckie**


#1 2009-07-15 22:42:05

TTena

Administrator

189688
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2009-07-15
Posty: 55
Punktów :   
WWW

Pierwsza Gra

http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/friendly01.jpgFriendly Game (Gra w zaprzyjaźnianie) jest grą numer jeden spośród wszystkich Siedmiu Gier, ponieważ nic nie jest w stanie zastąpić dobrego pierwszego wrażenia. Jak podszedł bym do kogoś kogo widzę po raz pierwszy? Tak samo pozytywnie chciał bym przedstawić się mojemu koniowi.

Niestety konie są zazwyczaj napadane i nękane podczas pierwszego spotkania. Ludzie łapią je, przeciskają przez wąskie przejścia, uwiązują, pętają, wiążą nogi, zawiązują oczy, zarzucają na nie siodła, wciskają wędzidło do pyska, wsiadają i jeżdżą aż je złamią.

http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/friendly02.jpgRozważmy inny scenariusz z koniem na którym już jeżdżono. Większość jeźdźców jakich napotkał po prostu siodłało go i wsiadało tak jakby przygotowanie nie było istotne. Potem kopali go żeby ruszył, ciągnęli żeby się zatrzymał i szarpali żeby skręcał. Jeśli biedny koń źle się zachował, albo sprzeciwił się takiej jeździe, napotykał arsenał gadżetów. Takich które zamkną jego pysk, ganaszują, utrzymają w ramie, albo dostarczą większy nacisk w celu wyeliminowania „złego” zachowania i spowodują, że koń się podda. Ale hej! To jest normalne, tak nie wielu się z tym nie zgadza.
Gdyby poświęcić krótką chwilę na Grę w Zaprzyjaźnianie, tak wiele z tych siłowych, mechanicznych pomocy i co za tym idzie bojowego nastawienia można by uniknąć, osiągając bardzo dobre rezultaty.

Myśl jak koń

Ofiara żyje w ciągłym strachu, zmuszona do nieustannej czujności koniecznej do http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/friendly03.jpgprzetrwania. Aby zachowywać się jak nasz partner, a nie jak ofiara, koń musi przezwyciężyć swój wrodzony strach i sceptycyzm. Pierwszy krok, żeby mu w tym pomóc, to przekonać go, że jesteś jego przyjacielem bez względu na wszystko. Wierzę, że gdyby ludzie patrzyli na wszystko z końskiego punktu widzenia i znali alternatywny sposób osiągnięcia efektu to wybrali by go.

Nie trzeba zmuszać konia do współpracy. On może stać się naszym partnerem w sposób naturalny. Siedem Gier w PNH zostało opracowane jako rezultat obserwacji komunikacji koni między sobą, Ten system uczy cię w którą gry się bawić, w jakiej kolejności i w jakim celu.

Gra pierwsza, Gra w Zaprzyjaźnianie to bez wątpienia najważniejsza z Siedmiu Gier. Bawsię w nią z koniem, zanim zrobisz cokolwiek innego i następnie powtarzaj ją przed, podczas i po każdej kolejnej grze. Możesz bawić się w Grę w Zaprzyjaźnianie Krótką Liną (Lead Rope), Savvy Sznurkiem, Carrot Stickiem, plastikową torebką na końcu Sticka, czaprakiem, albo gołymi rękami – użyj wyobraźni. Graj w Zaprzyjaźnianie od czubka uszu konia, wewnątrz pyska, wzdłuż jego nóg, aż do koniuszka ogona. Nie powinno być żadnego miejsca na ciele konia z którym nie był byś „zaprzyjaźniony”.

Ważne znaczenie bycia przyjaznymhttp://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/friendly04.jpg

Aby wzmocnić znaczenie Gry w Zaprzyjaźnianie, pozwól, że przytoczę przykład wsiadania na konia który nigdy nie był jeżdżony. Wymaga to umiejętności grania w Zaprzyjaźnianie na wysokim poziomie.

Skupmy się na dwóch celach:

* Widzę rezultat końcowy. Jestem na końskim grzbiecie, zadowolony i rozluźniony i koń jest zadowolony i rozluźniony.
* Na każdym kroku chcę prosić o pozwolenie i nie chcę robic założeń. Udowodnię koniowi, że bez cienia wątpliwości jestem przyjazny i spolegliwy.

Zaczynam głaskać konia w miły sposób wszędzie tam gdzie mi na to pozwoli (pamiętaj, że możesz używać swojej liny, albo Carrot Sticka, aby bezpiecznie dosięgnąć którejkolwiek części jego ciała). Zaczynam od miejsc w których mnie akceptuje i stopniowo przesuwam się tam gdzie bardziej się broni. To są miejsca „Zaraz, zaraz!”, „Nie znamy się, aż tak dobrze”. Zapamiętuję te miejsca jako wyznacznik mojego przyszłego postępu. Kiedy koń przestaje się bronić, pokazuje, że powierza swoje ciało w moje ręce.
Od tego momentu wzmagam swoje ruchy by zobaczyć jak wiele koń jest w stanie znieść. Niektóre konie są w porządku dopóki wszystko robi się delikatnie i spokojnie. Są konie nauczone, że ludzie skradają się przy nich. Robił bym na odwrót, stwarzał bym dużo zamieszania, ponieważ ta technika pomaga, aby wrażliwe konie nie stawały się płochliwe. Trzymam konia na luźnej linie, tak aby miał dużo miejsca na poruszanie się kiedy huśtam liną, podskakuję i zataczam się. Koń na początku może być zdenerwowany, ale stopniowo uczy się, że jest bezpieczny kiedy robisz te wszystkie dziwne rzeczy. Przez cały czas robienia zamieszania, mam uśmiechnięty, łagodny wyraz twarzy i rozluźnione ciało. Dość szybko koń przekona się że jestem nie groźny, cokolwiek robię wokół niego. Podczas tego procesu koń może być podenerwowany, dopóki nie zrozumie, że nic mu nie grozi. Dzięki mojemu doświadczeniu i poziomowi Savvy, wiem kiedy się zbliżyć, jak bardzo i kiedy się wycofać. Zostawienie przestraszonego konia jest nie fair, dlatego nie przestaję zbliżać się i oddalać, dopóki koń nie stanie ufny i zrelaksowany.

http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/friendly06.jpgGra w Zaprzyjaźnianie z siodła

Kiedy zauważę, że koń przechodzi zmianę mentalną, zaczyna inaczej na mnie patrzeć, opuszcza głowę i rozluźnia mięśnie, tylko wtedy robię kolejny krok i proszę o pozwolenie na wskoczenie na jego grzbiet. Siedzenie na grzbiecie wymaga nowego poziomu Gry w Zaprzyjaźnianie i odczulenia. Ponieważ zacząłem już z ziemi, większość pracy już za mną. W bardzo krótkim czasie, koń pozwoli mi przewiesić się przez jego grzbiet, położyć się na nim, uklęknąć, stanąć i zjechać brzuchem po jego zadzie. Tylko wtedy usiądę na nim okrakiem, bo w tej pozycji jestem bardziej narażony. Cały ten proces wymaga tylko gry w Zaprzyjaźnianie. Jeśli to zrobię prawidłowo, dalej pójdzie szybko i łatwo, ponieważ zdobyłem już zaufanie konia. Będąc stanowczym, nigdy nie robiłem nic nie pytając konia o zgodę. Nie zachowywałem się jak drapieżnik. Konie niezwykle szybko się przystosowują i akceptują zmiany, prawdopodobnie najszybciej ze wszystkich zwierząt domowych. Kiedy już zdobędę zaufanie swojego konia, będzie on gotowy na podjęcie nowych wyzwań.

Zrób dobre pierwsze wrażeniehttp://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/friendly07.jpg

Złap Krótką Linę z dala od łącznia z halterkiem, przynajmniej około metra i rozluźnij się. Nie patrz na konia i jeszcze o nic nie proś. Wiele osób łapie konia krótko, za kantar, albo zapięcie liny i trzyma mocno. Chcą natychmiast prowadzić konia, przywiązać, albo lążować, często bez przygotowania albo jego zgody. Działając odwrotnie zrobisz na nim wrażenie, on zauważy różnicę.
Naucz się patrzeć na niego łagodnie. Uśmiechaj się i bądź rozluźniony. Czasem kiedy ktoś jest trochę przestraszony, to jest trudne do wykonania, ale jeśli się uda to możesz zdobyć wiele punktów. Bezpośredni kontakt wzrokowy może wydawać się koniowi groźny, zwróć uwagę, że wiele koni nie patrzy na człowieka. Odwracają wzrok kiedy wasze oczy się spotkają. Kiedy koń stanie się bardziej pewny siebie, będzie w stanie patrzeć na ciebie z uszami do przodu i z prawdziwym zainteresowaniem.

http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/friendly08.jpgBawcie się dobrze

Konie lubią wzajemne drapanie, głaskanie i podgryzanie. Naucz się głaskać konia podobnie jak robił by to drugi koń, zamiast go poklepywać. Znajdź jego „swędzące” miejsca. Bądź delikatny w miejscach w których on czuje się niepewnie, używaj przybliżania i oddalania aby pomóc mu zdobyć pewność siebie, zaakceptować twój dotyk w tych miejscach. Przede wszystkim nie bądź niecierpliwy. Pracuj stopniowo, aż będziesz mógł dotknąć, głaskać i drapać go wszędzie, nawet pod ogonem. Nie możesz zmusić konia żeby ci zaufał. Musisz zdobyć jego zaufanie będąc przyjaznym. Stań się bardziej prowokacyjny; nasilaj Grę w Zaprzyjaźnianie. Kiedy już możesz dotknąć konia wszędzie, użyj Gry w Zaprzyjaźnianie do odczulenia na potencjalnie zaskakujące sytuacje. To mogą być rozhuśtane liny, płaszcze przeciwdeszczowe, czapraki, parasole, rowery, piłki, Frisbi, balony, biegający ludzie, skakanie, podrygiwanie, potykanie się, wchodzenie na płot, hałasy takie jak klaskanie, worek pełen puszek, samochody i ciężarówki. Użyj swojej wyobraźni i wymyślaj nowe wariacje Gry w zaprzyjaźnianie. Używaj wyobraźni, żeby pomóc koniowi zrozumieć, że nowe rzeczy nie są przerażające. Kiedy się przekona, strach przeminie. Zacznie zwracać uwagę jak ty postrzegasz potencjalne zagrożenia. Jeśli cię szanuje a ty nie okazujesz strachu, podąży za tobą.

Karanie koniahttp://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/friendly09.jpg

Kara i nagroda nie działają na konie. Kara często niesie za sobą negatywne nastawienie człowieka i gniew albo niezadowolenie, a koń odbiera to jako zachowanie drapieżnika. Także kara często następuje za późno i koń nie może skojarzyć jej z niechcianym zachowaniem. Nawet gorzej, niektórzy ludzie karzą konia za złe zachowanie kiedy tak naprawdę, on jest przerażony i działa instynktownie.

Na konie działa pozytywne i negatywne wzmocnienie. Lubię przytaczać analogię ogrodzenia elektrycznego. Porażenie jest wzmocnieniem negatywnym. Nie ma emocji. Jeśli koń dotknie pastucha, otrzymuje nieustającą informację, że to był błąd i winić może tylko siebie. Kiedy koń zabiera nos z ogrodzenia, otrzymuje nieustanną ulgę. Używanie takich wzmocnień powoduje zmianę zachowania. Za to kara, powoduje, że koń staje się pełen urazy, albo przemienia sytuacje w grę.

Są dwa rodzaje pozytywnego wzmocnienia: ruch rytmiczny (np. głaskanie) i neutralność (odpuszczenie lub nie robienie niczego). Są dwa rodzaje negatywnego wzmocnienia: rytmiczny nacisk i stały nacisk.
http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/friendly10.jpg
Kiedy koń chce cię ugryźć, odwracasz się żeby go uderzyć, on zazwyczaj się uchyla i wygrywa grę. Zamiast tego, kiedy on sięga żeby cię ugryźć, zacznij machać łokciem w tym samym czasie, najlepiej nie patrząc na niego. Jeśli uderzy nosem o łokieć, zrozumie, że wpadł na niego, zamiast myśleć że go zaatakowałeś. To właśnie jest negatywne wzmocnienie. Koń musi wpaść na coś raz lub dwa, żeby jego zachowanie się zmieniło.

Wzmocnienie pozytywne też powinno być natychmiastowe. Nagroda zazwyczaj jest dawana za późno, po czasie i koń nie jest w stanie skojarzyć jej z odpowiednim zachowaniem. Musisz nauczyć się zauważać najmniejsze staranie jakie twój koń ci oferuje i odpuścić natychmiast. Zaprzestać o cokolwiek go prosiłeś i dać mu odpocząć. Ponieważ przestałeś pytać, twój koń zrozumie, że zrobił coś dobrze. Możesz grac w Zaprzyjaźnianie dając koniowi jedynie odpuszczenie i relaks. Nawet nie musisz go dotykać, samo zdjęcie z niego presji da mu sygnał, że zrobił coś dobrze. Innym sposobem pozytywnego wzmocnienia jest głaskanie konia. To będzie szczególnie ważne przy Grze w Jeża (Gra 2) i wielu spośród sześciu innych gier.

Za dużo dobrego?

http://www.parelli-info.waw.pl/images/articles/friendly11.jpgUprzejmość niekontrolowana zapowiada katastrofę. Jest wiele sytuacji Kidy ludzie pieszczą i karmią swoje konie, są nad wyraz życzliwi, ale nie uzyskują żadnego szacunku od konia. Te konie nauczyły się, że ci ludzi nie są groźni. Dlatego dominują, popychają, stawiają opór, podszczypują, odganiają i przeciągają człowieka w koło. Dzieje się tak dlatego, że u koni hierarchia w grupie jest bardzo ważna. Po tym jak pomożesz koniowi przezwyciężyć wrodzone lęki, musisz mu pokazać że jesteś przywódcą, inaczej pomyśli, że to jego zadanie. To jest moment kiedy przydają się Gry od drugiej do siódmej.
Nie zaniedbuj Gry w Zaprzyjaźnianie nawet jeśli twój koń sprawia wrażenie spokojnego. Nie spiesz się myśląc, że musisz tylko doprowadzić do tego, żeby koń stał w miejscu. Gra w Zaprzyjaźnianie to sekret Savvy, dzięki któremu człowiek zdobywa zaufanie konia i ciągle wzmacnia ufność i miłość. Kiedy już zdobędziesz zaufanie, możesz zacząć prosić konia o ustępowanie od nacisku, wprowadzając Grę drugą… …Grę w Jeża

TEKST ŹRÓDŁOWY parelli-info.waw.pl/


"Czy to koń rekreacyjny, czy to koń do polowań, czy do szarży, celem naszego szkolenia powinno być uspokojenie go, sprawienie, by był sprawny i posłuszny, zgodny w swoich ruchach i wygodny dla jeźdźca, który powinien być w stanie doświadczyć na jego grzbiecie największej przyjemności"       de la Gueriniere

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.tarant.pun.pl wsowl2008 wellness w Ciechocinku żarówka do piekarnika wrocław